Online Kuchárka - zdravé a chutné recepty
"Láska prechádza cez žalúdok"
+ Pridaj recept +
 

Zázvorový čaj

Náklady na prípravu:
Náklady na prípravu nízke Náklady na prípravu nízke Náklady na prípravu nízke
Náročnosť prípravy:
Náročnosť prípravy jendoduchá Náročnosť prípravy jendoduchá Náročnosť prípravy jendoduchá
Rýchlosť prípravy:
Rýchlosť prípravy rýchla Rýchlosť prípravy rýchla Rýchlosť prípravy rýchla
Hodnotenie:
dobrý boddobrý boddobrý boddobrý boddobrý boddobrý boddobrý boddobrý boddobrý bodnedobrý bod
Celoročná sezóna
Čaje
Domáca kuchyňa
Varenie

Ingrediencie

1 l vody, 1 ks celej škorice, 5 ks klinčekov, 1 čl anýzu, 1/2 pl postrúhaného čerstvého zázvoru, 2-3 pl medu, 1/2 ks citrónu

Postup prípravy

Necháme vodu zovrieť v hrnci s klinčekmi, anýzom a škoricou. Potom pridáme čerstvý nastrúhaný zázvor a necháme 5 minút povariť. Po odstavení necháme ešte 5 minút dolúhovať. Čaj precedíme a dochutíme medom a citrónovou šťavou. Čaj pomáha pri nádche.

Rady a pomôcky od gazdinej

  • Aby sa medzi potravinami nenasťahovali mravce, vložte medzi ne pokrájaný citrón.
Kuchár Autor receptu: Nicol | Dátum pridania 12. marca 2006 | Recept vytlačiť Tlač | Pridať recept medzi obľúbené Vlož medzi obľúbené
« Predchádzajúci recept «
Rýchly koláč
» Nasledujúci recept »
Detský bylinkový čaj
Komentáre a hodnotenie receptu
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Zázvorový koreň nelúpeme, ale ho oškrabeme podobne ako nové zemiaky tým sa odstráni iba jeho vrchná nepoužiteľná vrstva, všetko dobré ostane. Ide to celkom ľahko aj keď je zázvor starší. Lúpať ho je doslova barbarstvom, veď toľko vzácneho, zdravého (i dosť drahého) materiálu skončí v odpade.Silice v zázvore sú veľmi účinné. Hlavná zložka gingerol nachádzajúca sa špeciálne len v zázvore sa zahriatím a miernym odstátím mení na ešte účinnejší shogaol, ktorý má vyššiu protizápalovú účinnosť. Preto ja po zaliatí nechám ešte zázvorový čaj postáť nezakrytý na najmenšom ohni aspoň 3 až 7 minút ale tak aby už nevrel - aby premena prebehla dokonalejšie. Čaj je potom štipľavejší. Tento spôsob je vhodnejší na prípravu čaju bez prídavných korenín ako klinčeky, badián, škorica a pod..

Tie sa musia načas vybrať, lebo inak zhorknú! Dobré je aj zázvorový čaj kombinovať so zeleným čajom. Zelený čaj vložíme do zatváracieho vrecúška alebo do vajíčka na čaj a pridáme k zázvorovému čaju, zalejeme a necháme spolu lúhovať ďalšie 4 minúty.

Kuchár Pridal Juraj | Dátum pridania 26. januára 2014 23:18:12
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

..prave ho pijem,boli ma dva dni hrdlo a som slaba,tak dnes som si kupila cerstvy a teraz som si ho zaliala.dam si medik a citronik,niet lepsie.odporucam

Kuchár Pridal Kristina | Dátum pridania 14. decembra 2013 16:55:47
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

je to fantastický čaj- mal som silný zápal priedušiek,bolelo ma hrdlo, nevedel som ani rozprávať...denne som vypil asi tri litre zázvorového čaju a tretí deň som už ani nemusel...pijem ho ajkeď som zdravý...

Kuchár Pridal oto | Dátum pridania 27. februára 2012 14:28:36
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

S hrôzou som zistil, že som vynechal časť po precedení, za čo sa veľmi ospravedlňujem.

Správne má byť:

Potom precediť cez jemné sitko do väčšej nádoby a DOPLNIŤ VRIACOU VODOU DO 4-5 dl! Horúci nechať odstáť a ochutiť podľa chuti cukrom, medom, prípadne pár kvapiek citrónu. Pije sa teplý. Správne pripravený nápoj mierne páli ako čili paprika. Nepripravovať koncentrovanejší, veľmi silne pálivý, mohol by podráždiť žalúdok, pečeň.

Kuchár Pridal Juraj | Dátum pridania 28. januára 2011 01:03:40
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Veľká chyba.Zázvor sa totiž nemá variť, lebo sa tým strácajú účinné látky. Preto zázvor iba zaliať podľa uvedenej receptúry a nevariť!

Príprava 1 porcie zázvorového čaju.

25g čerstvého zázvorového koreňa oškrabeme, podobne ako nové zemiaky. Na strúžiku stredne jemno postrúhaný koreň zaliať 2 dl vriacej vody (z rýchlovarnej kanvice). Nevariť! Silice by s vodnou parou vyprchali. Horúci nechať chvíľu odstáť. Precediť a ochutiť podľa chuti cukrom, medom, prípadne pár kvapiek citrónu. Pije sa teplý. Správne pripravený nápoj mierne páli ako čili paprika. Nepripravovať koncentrovanejší, veľmi silne pálivý, mohol by podráždiť žalúdok, pečeň.

Obsiahnuté silice sú veľmi účinné, hlavná zložka gingerol nachádzajúca

sa špeciálne len v zázvore zahriatím a miernym odstátím mení na ešte účinnejší shogaol, ktorý má vyššiu protizápalovú účinnosť. Shogaol má aj vyšší pálivý potenciál, takže po chemickej zmene gingerolu na shogaol bude čaj mierne pálivejší.

Preto je dôležité aby pripravovaný čaj bol istý čas udržaný horúci (kedy prebehne zmena gingerolu na shogaol) ale nie vriaci, pretože by látky vyprchali.

Dôležité je pripravovať čaj z čerstvého koreňa, nie zo sušeného, s dodržaním postupu pretože aromatické silice sušením koreňa prchajú a sú chemicky nestabilné, rozkladajú sa.

Užívanie 1-krát , maximálne 2-krát denne.

Čaj aktivuje funkciu sleziny, detoxifikuje, pôsobí protizápalovo a má antimikróbne účinky. Zázvorový čaj pri dlhodobom užívaní účinne odstraňuje pozápalové lymfatické uzlinky.

Použitie zázvorového čaju ako účinného chondroprotektíva

Zázvorový čaj sa odporúča použiť pri doliečovaní zápalových stavov a poškodenia kĺbnej chrupavky napríklad pri kĺbnej (artritickej)

forme chronickej boreliózy. Zázvorový čaj veľmi účinne tlmí aktivitu enzýmov, tzv. metaloproteináz, medzi ktoré patrí aj kolagenáza. Pri zápalovom procese spôsobenom infekciou dochádza k nadmernej aktivácii kolagenázy a následnej degradácii kolagénu - stavebnej jednotky kĺbnej chrupavky. Deštrukcia chrupavky sa prejavuje uvoľnenými kĺbmi, praskaním kĺbov (tzv. vysúšanie kĺbov). Pri tomto stave dokáže zázvorový čaj oveľa účinnejšie regenerovať kĺby ako bežne používané chondroprotektíva - glukozamín, chondroitín, MSM a kyselina hyalurónová. Obrazne povedané: dodávka nových tehál a cementu na stavbu neprináša pokrok ak sa stavba z druhého konca zároveň rúca. Efektívnejšie je zastaviť búranie a potom nebude potrebné množstvo materiálu na opravu. Podobne, ak účinne zablokujeme zvýšený rozklad chrupavky, vystačíme s podstatne nižšími dávkami chondroprotektív pre dosiahnutie účinnej regenerácie kĺbnej chrupavky. Kombinovaná terapia glukozamín+chondroitín+MSM+kyselina hyalurónová so zázvorovym čajom znásobuje výsledný efekt liečby, ktorá samotná bez zamedzenia deštrukcie chrupavky býva veľmi slabo účinná dokonca aj pri zvýšenom dávkovaní.

Ako si vybrať zázvor?

Vždy pokiaľ je to možné uprednostnite čerstvý podzemok pred sušeným. Čerstvý zázvor má nielen výraznejšiu arómu ale má aj vyšší obsah aromatických silíc, gingerolu a aktívnych proteáz s protizápalovými účinkami. Čerstvý podzemok je žltohnedej farby (podobne ako zemiaky), dodávaný obvykle ako zrelý, s hrubšou šupkou, ktorá sa pred použitím ošúpe.

Kuchár Pridal Juraj | Dátum pridania 28. januára 2011 00:52:24
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Niečo na mňa lezie,hladala som niečo o zázvore a priravila som si čaj. Je celkom dobrý /ani by som neverila/ a dúfam, že mi pomôže.

Kuchár Pridal Galla | Dátum pridania 21. februára 2010 20:30:50
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Prave som si kupila zazvor a hladam recept. Idem vyskusat. Nie je nahodou skodlivy na chore oblicky?

Kuchár Pridal Petka | Dátum pridania 12. januára 2010 20:43:17
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

stačí keď dám zovrieť zázvor a nechám 2 hod luhovať a dám škoricu a medík? dobrý postup mám? :) hm?

Kuchár Pridal Bobik:) | Dátum pridania 25. decembra 2009 21:54:04
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Zázvor - ďumbier a jeho účinné látky, hlavne ginegrol nadovšetko milujem. Tiež mám výborný sex. apetít po užití zázvoru, presnejšie trtkal by som stále :-))

Kuchár Pridal Jaro | Dátum pridania 16. novembra 2009 22:08:53
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj - 9 bodov

prave ho pijem, je vynikajuci

Kuchár Pridal alka | Dátum pridania 12. novembra 2009 11:31:35
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Prosím , môže mi niekto povedať , či sa pije zázvorový čaj aj pri prieduškovej astme ?

Kuchár Pridal Bea | Dátum pridania 8. novembra 2009 18:54:21
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj - 10 bodov

Je velmi dobry a pomaha pri nachladeni,je fajn.

Kuchár Pridal Maria | Dátum pridania 2. októbra 2009 15:39:24
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

mám veľmi rada zázvorový čaj.Pijem ho skoro stále. Ja si ho robím takto : nákrájam zázvor na kúsky, pridám celú škoricu, 3-4 klinčeky,kúsok badiánu, vylúpmnem trochu kardamonu a pridám 3 čierne korenie, zalejem 1 litrom horúcej vody a mám čaj na celý deň, lebo keď ho dopíjam, tak zase postavím vodu a dolejem. A nakoniec zázvor zjem.Myslím, že je vynikajúci proti chrípke.Ja ho nesladím, ale nie je to zakázané.

Kuchár Pridal viera | Dátum pridania 10. augusta 2009 21:11:12
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj - 9 bodov

paraadny je, chodime nan niekedy do PN. a zazvor je navyse este prirodne afrodiziakum, takze neni o com :-p

Kuchár Pridal veresvaran | Dátum pridania 20. júla 2009 17:58:28
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj - 9 bodov

zázvorový čaj si varievam.Momentálne som nachladnutá,tak si ho robím.Dávam si ho do termosky a pijem ho horúci.Inak nie je dobré pit len jeden druh čaju,dobré je ich obmienat.Počula som aj o bielom čaji,vraj ho majú v lekárni tak ho odskúšam.

Kuchár Pridal božulka | Dátum pridania 7. mája 2009 19:37:55
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

100%ne je vinikajuci

Kuchár Pridal Erika | Dátum pridania 26. marca 2009 21:44:20
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Ďakujem za recept, vkladám doň veľkú nádej proti mojej hroznej zimomravosti

Kuchár Pridal Eva | Dátum pridania 11. januára 2009 09:05:07
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

odkedy som ho vyskúšala,varím len ten.Je naozaj skvelý!!!

vrele doporučujem a nie len ako pitie pri chorobe.Má lahodnú chuť,je zdravý,pretože zázvor obsahuje veľa antioxidantov,ktoré vychytávajú v krvi voľné radikály a tak bojujú proti rakovine.

Kuchár Pridal Erika | Dátum pridania 31. decembra 2008 13:38:34
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

Určite vyskúšam !

Kuchár Pridal Erika | Dátum pridania 17. decembra 2008 20:49:39
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj

ja pijem zazvorovy caj v anglicku a je perfektny ked som chory pomaha velmi

Kuchár Pridal martin | Dátum pridania 10. decembra 2008 12:21:21
Kometnár k receptu: Zázvorový čaj - 9 bodov

este som nerobil ale vyzera to super...idem na to

Kuchár Pridal miki | Dátum pridania 24. februára 2008 20:34:17
Pridaj komentár k receptu


*

*

*


Podobné recepty
Čaj babičkyna záhrada
Ingrediencie: zmes sušeného ovocia , šípkovej dužiny , kvet ibiška , prírodné ovocné arómy

Čaj šťastia
Ingrediencie: mäta pieporná , šalvia lekárska , žihľava dvojdomá , pamajorán obyčajný

Čistiaci ľadvinový čaj
Ingrediencie: petržlen , žihľava dvojdomá , praslička roľná , rumanček pravý

Čaj pre pánov
Ingrediencie: žihľava , fenikel , rumanček pravý , materina dúška , mäta prieporná , kukuričné vlasy

Urologický čaj
Ingrediencie: vŕbovka , praslička roľná , breza bradavičná , žihľava , ľanové semeno , materina dúška

Regeneračný čaj
Ingrediencie: silybum mariánske , nechtík lekársky , čakanka obyčajná , mäta pieporná , rumanček

Diétne recepty
Bezlepková diéta Bezlepková diéta
Pre ľudí s celiakiou ponúkame bezlepkové recepty.
Bezmliečna diéta Bezmliečna diéta
Pre ľudí s alergiou na mlieko ponúkame bezmliečne recepty.
Bezvaječná diéta Bezvaječná diéta
Pre ľudí s alergiou na vajcia ponúkame bezvaječné recepty.
Bezsójová diéta Bezsójová diéta
Pre ľudí s alergiou na sóju ponúkame bezsójové recepty.
Bezorechová diéta Bezorechová diéta
Pre ľudí s alergiou na orechy ponúkame bezorechové recepty.
Kalendár potravín
Sezónny kalendár
Sezónny kalendár
Ovocie a zelenina pre konkrétny kalendárny mesiac.
Vitamíny v potravinách
Vitamíny v potravinách
Naučte sa, ktoré ovocie a ktorá zelenina obsahujú aké vitamíny a stopové prvky.
Zdravie v potravinách
Zdravie v potravinách
Naučte sa, ktoré ovocie a ktorá zelenina pomáhajú zdraviu človeka a akým spôsobom.
Orgánové hodiny Orgánové hodiny
V piebehu dňa sú telesné orgány najviac činné v rôznej dobe. Ak ste zvedavý, ktoré orgány kedy pracujú, pozrite si orgánové hodiny.
Výpočty
Výpočet obsahu alkoholu v krvi
Výpočet obsahu alkoholu v krvi

Koľko alkoholu dokáže Tvoje telo vstrebať?
  Body Mass Index
Body Mass Index

Ako si na tom s váhou? Potrebuje Tvoje telo schudnúť?
Výpočet energetickej potreby
Výpočet energetickej potreby

Spočítaj si svoju optimálnu dennú energetickú potrebu tukov a sacharidov.
  Výpočet spotreby energie
Výpočet spotreby energie

Spočítaj spotrebu energie (energetický výdaj) pri rôznych aktivitách.
Výpočet doby potrebnej na spotrebovanie x kalórií
Výpočet doby potrebnej na spotrebovanie x kalórií

Spočítaj, koľko času je potrebné na zníženie kalórií v tele pri rôznych aktivitách.