Online Kuchárka - zdravé a chutné recepty
"Láska prechádza cez žalúdok"
+ Pridaj recept +

Bezlepkové recepty

Celiakia je choroba spôsobená neznášanlivosťou lepku. Lepok je zmes bielkovín prítomná v obilných zrnách (pšenica, jačmeň, ovos, žito), pričom neznášanlivosť vzniká len na jednu z nich, napr pri pšenici je to gliadín, u iných obilovín sú to iné bielkoviny. Na lepok reaguje imunitný systém chorého celiakiou tvorbou protilátok, ktoré vyvolávajú zápal priamo v sliznici tenkého čreva, tá zásadne mení svoju štruktúru. Následkom je zmenšovanie povrchu tenkého čreva a výsledkom je porucha základnej funkcie tenkého čreva t.j. trávenie a vstrebávanie živín z potravy. Typickými prejavmi celiakie sú jednak tráviace problémy - bolesti brucha, plynatosť, uporné hnačky, chudnutie, celkové neprospievanie, nechuť k jedlu, únava, ale i bolesti hlavy. U niektorých však tieto typické tráviace problémy nemusia byť vôbec prítomné a na chorobu môžu upozorniť iné choroby vznikajúce z nedostatku živín, ktoré sa zápalom postihnutým tenkým črevom nemôžu do tela vstrebať - napr. chudokrvnosť pri nedostatku železa, poruchy zrážania krvi v dôsledku nedostatku vitamínu K, bolesti kostí, až ich odvápnenie + kazivosť zubov pri nedostatku vápniku a vitamínu D atď. Ďaľším z prejavov neznášanlivosti lepku môžu byť kožné vyrážky - pľuzgieriky podobné herpesovým, ktoré svrbia, typicky lokalizované v oblasti lakťov alebo kolien.

Celiakia sa diagnostikuje vyšetrením protilátok z krvi. Ak sú pozitívne mala by nasledovať biopsia tenkého čreva t.j. odber malého vzorku sliznice tenkého čreva s následným vyšetrením zmeny štruktúry a prítomnosti zápalu.

Príčina celiakie - neznášanlivosť lepku je trvalá a jedinou liečbou je celoživotné vylúčenie lepku z potravy. Diéta je pre organizmus veľmi priaznivá, tráviace problémy i ostatné príznaky dodržováním diéty vymiznú. Po určitej dobe vymizne i zápal v sliznici tenkého čreva, sliznica sa zregeneruje a môže opäť vstrebávať živiny.

Zakázané potraviny pri celiakii:

Je nutné dávať pozor na potraviny, ktoré obsahuju lepok v skrytej forme, t.j. pri výrobe ktorých bola použitá múka, treba sledovať zloženia potravin:
údeniny, konzervy, paštéky, výrobky z mletého mäsa, sójové a iné rastliné mäsá, kečupy, omáčky, polievky, majonézy, masox, dochucovadla, sójové omáčky, pudingy, cukrovinky, zmrzlina

Náhradou sú zemiaky, rýža, sója, kukurica, pohánka, proso ( jáhly ) strukoviny . Pre celiatikov sa vyrabajú špeciálne bezlepkové potraviny a múčné zmesi, ktoré sa dajú kúpiť v potravinách zdravej výživy či v špeciálnych predajniach. Bezlepkové potraviny sú označené logom - symbol preškrtného klasu.

Bezlepkové recepty

Pozri bezlepkové recepty!

Diétne recepty
Bezlepková diéta Bezlepková diéta
Pre ľudí s celiakiou ponúkame bezlepkové recepty.
Bezmliečna diéta Bezmliečna diéta
Pre ľudí s alergiou na mlieko ponúkame bezmliečne recepty.
Bezvaječná diéta Bezvaječná diéta
Pre ľudí s alergiou na vajcia ponúkame bezvaječné recepty.
Bezsójová diéta Bezsójová diéta
Pre ľudí s alergiou na sóju ponúkame bezsójové recepty.
Bezorechová diéta Bezorechová diéta
Pre ľudí s alergiou na orechy ponúkame bezorechové recepty.
Kalendár potravín
Sezónny kalendár
Sezónny kalendár
Ovocie a zelenina pre konkrétny kalendárny mesiac.
Vitamíny v potravinách
Vitamíny v potravinách
Naučte sa, ktoré ovocie a ktorá zelenina obsahujú aké vitamíny a stopové prvky.
Zdravie v potravinách
Zdravie v potravinách
Naučte sa, ktoré ovocie a ktorá zelenina pomáhajú zdraviu človeka a akým spôsobom.
Orgánové hodiny Orgánové hodiny
V piebehu dňa sú telesné orgány najviac činné v rôznej dobe. Ak ste zvedavý, ktoré orgány kedy pracujú, pozrite si orgánové hodiny.
Výpočty
Výpočet obsahu alkoholu v krvi
Výpočet obsahu alkoholu v krvi

Koľko alkoholu dokáže Tvoje telo vstrebať?
  Body Mass Index
Body Mass Index

Ako si na tom s váhou? Potrebuje Tvoje telo schudnúť?
Výpočet energetickej potreby
Výpočet energetickej potreby

Spočítaj si svoju optimálnu dennú energetickú potrebu tukov a sacharidov.
  Výpočet spotreby energie
Výpočet spotreby energie

Spočítaj spotrebu energie (energetický výdaj) pri rôznych aktivitách.
Výpočet doby potrebnej na spotrebovanie x kalórií
Výpočet doby potrebnej na spotrebovanie x kalórií

Spočítaj, koľko času je potrebné na zníženie kalórií v tele pri rôznych aktivitách.